- OPUBLIKOWANO
- 17 maja 2017
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Szkole Podstawowej we Wróblowicach
Wizyta rozpoczęła się od spotkania z Panią dyrektor Bożeną Kirc. Podczas rozmowy przedstawione zostały założenia i cele projektu Cyfrowobezpieczni.pl - Bezpieczna Szkoła Cyfrowa oraz informacje na temat konkursu pt.: "Jesteśmy Cyfrobezpieczni !". Przedstawiłem na jakie wsparcie może liczyć szkoła w przypadku cyberzagrożenia.
Na wspólnym spotkaniu (tzw. spotkanie na auli) społeczności szkolnej /uczniów i grona pedagogicznego/ zaprezentowałem najważniejsze kwestie związane z cyberbezpieczeństwem dzieci oraz młodzieży – w tym istotne informacje na temat tego gdzie i u kogo szukać pomocy w niebezpiecznej lub trudnej sytuacji oraz jak unikać najczęstszych niebezpieczeństw. Starałem się zachęcić zarówno nauczycieli jak i uczniów do korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w szkole, ale jednocześnie wskazywałem w jaki sposób można robić to bezpiecznie. Wskazałem na olbrzymie znaczenie umiejętności programowani na obecnym i przyszłym rynku pracy.
Uczniowie klas V-VI oraz III uczestniczyli w warsztatach odbywających się w ramach lekcji w klasach, których tematy wybrane zostały wraz z dyrekcją oraz nauczycielami. Podejmowane tematy dotyczyły problemów ważnych z punktu widzenia uczniów szkoły – tego na jakie niebezpieczeństwa byli narażeni i tego jakich nieprzyjemności sami doświadczyli w sieci. W trakcie lekcji uczniowie rozwiązywali testy wiedzy - quizy sprawdzające to, czego nauczyli się w trakcie Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego. Ważnym wydarzeniem Dnia Bezpieczeństwa było także szkolenie dla Rady Pedagogicznej szkoły. Bowiem tylko nauczyciele w pełni świadomi zagrożeń, rozumiejący młodzież i mający wiedzę na temat zagrożeń, które na nich czyhają, mają szansę faktycznie przyczynić się do powstania w szkole klimatu nie tylko kształtującego odpowiedzialne postawy uczniów, ale także ułatwiającego zmierzenie się z trudnymi sytuacjami, gdy do takich dojdzie. Przedstawiłem pakiet edukacyjny pomocny w pedagogizacji rodziców . Ofertę cyfrowobezpieczni.pl do wykorzystania w pracy z uczniami oraz informację na temat konkursu pt.: "Jesteśmy Cyfrobezpieczni!". Omówiłem z nauczycielami, także problem związany z grą „Niebieski wieloryb” O co chodzi? Na czym polega rzekoma gra o której jest tak głośno? Przekazałem, że należy zwracać szczególną uwagę na treści, z których korzystają dzieci. Wszystkie osoby, które zauważą niepokojące zachowania swoich dzieci w związku z korzystaniem przez nie z gry „niebieski wieloryb”. Proszone są o kontakt. Musimy uważać aby nie wzbudzać dodatkowo ciekawości dzieci tą grą
Zaproponowałem nauczycielom wykorzystanie narzędzi Google, Khan Academy i platformy Squla do pracy z uczniami.
Edukator Robert Kraj