- OPUBLIKOWANO
- 05 czerwca 2017
SDBC w Techniczne Zakłady Naukowe w Dąbrowie Górniczej
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Technicznych Zakładach Naukowych w Dąbrowie Górniczej odbył się 31.05br w liczbie 114 uczniów oraz 38 nauczycieli przy sympatycznym wsparciu Szkolnego Mentora Cyberbezpieczeństwa, Pani Martyny Nowak oraz przychylności Pana dyrektora. W ramach spotkania zostały zrealizowane następujące działania:
spotkanie z dyrektorem Robertem Karlikiem
spotkanie z uczniami iz nauczycielami w sali konferencyjnej
warsztaty z uczniami
spotkanie z nauczycielami
W czasie spotkania z dyrektorem przedstawiłam założenia projektu, ofertę wsparcia ze strony cyfrowobezpiecznych. Zaprosiłam szkołę do udziału i systemowej realizacji działań w ramach projektu. Zachęciłam do udziału w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie dla Szkół pt. „Jesteśmy cyfrowobezpieczni!”oraz rozmawiałam o szkolnych procedurach cyberprzemocy.
W tym dniu w tej szkole odbywał się Dzień Sportu i wszystkie zajęcia SDBC odbyły się na sali konferencyjnej.
Uczniowie i nauczyciele obejrzeli film wprowadzający w tematykę bezpiecznego korzystania z sieci,przeznaczony dla tego przedziału wiekowego.Wspólnie z dyrektorem szkoły zainicjowaliśmy rozmowę o mądrym korzystaniu z Internetu i o zagrożeniach . Przedstawiłam ogólne założenia projektu, oraz podałam informację o konkursie.
Podczas trzech warsztatów, w których udział wzięło 60 uczniów zwrócono uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo w kontaktach z innymi użytkownikami w sieci,bezpieczeństwie finansów oraz o dbałość o własny wizerunek .
Uczniowie pracowali metodą warsztatową rozmawiając w grupach, dzielili się swoimi spostrzeżeniami na forum klasy.Z przeprowadzonych quizów wynika, że młodzież ma świadomośc korzyści i zagrożeń z dotyczących cyberbezpieczeństwa,chociaż jeszcze trzeba te zasady utrwalać.
Na koniec odbyło się spotkanie z gronem pedagogicznym-wychowawcami klas. Pokazałam stronę projektu /stera dla ucznia ,nauczyciela ,rodzica/, scenariusze lekcji, filmy. Przedstawiłam film i prezentację skierowaną do rodziców wraz z instruktażem dotyczącym przeprowadzenia części wywiadówki na temat cyberzagrożeń i ważnej roli rodziców. Zachęcałam do udziału w konkursie „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni”,i omówiłam zadania konkursowe . Przekazałam otrzymane od Stowarzyszenia broszury do rodziców, nauczycieli, płytki z filmami oraz plakaty.
Ewa Stęplewska
Edukator Cyfrowobezpieczni.pl
- AUTOR ZDJĘĆ
- Ewa Stęplewska