- OPUBLIKOWANO
- 11 maja 2017
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego
Podstawowym elementem cyfrowego bezpieczeństwa w szkołach jest wiedza i świadomość uczniów, ale także nauczycieli i rodziców na temat możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Dlatego też nasza szkoła od marca 2017 roku bierze udział w projekcie: Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa. Projekt ten skutecznie odpowiada na problemy i wyzwania związane z bezpiecznym korzystaniem z zasobów cyberprzestrzeni w polskich szkołach. Jednym z wielu działań, które nasza szkoła podejmuje w ramach projektu są szkolne dni bezpieczeństwa cyfrowego. 11 maja 2017 roku odbył się w naszej szkole ów dzień edukacyjno-informacyjny poświęcony problematyce bezpieczeństwa cyfrowego, który przyczynił się do zwiększenia świadomości uczniów i nauczycieli na temat cyberzagrożeń. O cyfrowym bezpieczeństwie opowiadała nauczycielom i uczniom pani Agnieszka Suligowska - edukator do spraw cyfrowego bezpieczeństwa.
W trakcie wydarzenia w szkole odbyły się następujące spotkania:
- edukatora z dyrektorem szkoły,
- edukatora z uczniami klas I - VI i nauczycielami w sali gimnastycznej połączone z prezentacją podstawowych problemów dotyczących cyberbezpieczeństwa uczniów,
- edukatora z nauczycielami,
- 3 godziny warsztatów z uczniami klas 4-6. W trakcie warsztatów została podjęta próba odwzorowania realnej sytuacji, z którą spotykały się lub mogą się spotkać dzieci np. w sytuacji sprawca−ofiara (kradzież tożsamości, podglądanie kamerą, podstęp w celu zasubskrybowania płatnej usługi) lub sytuacji często występującej (logowanie się do sieci za pomocą hasła, szyfrowanie korespondencji). Podczas warsztatów uczniowie oglądali filmy dostosowane do ich wieku, rozwiązywali quizy sprawdzające wiedzę uczniów.
Ponadto nasi uczniowie - głównie z klas I, II i III przygotowali piękne prace plastyczne poświęcone cyberbezpieczeństwu. Uczniowie klasy 6 przygotowali quizy w programie Scratch dotyczące bezpieczeństwa oraz prezentację na witacz. Szkolnym mentorem projektu jest pani Joanna Białek. W spotkani z edukatorem wzięło udział 76 uczniów i 13 nauczycieli.
- AUTOR ZDJĘĆ
- Joanna Białek