- OPUBLIKOWANO
- 13 grudnia 2016
SDBC w Gimnazjum w Sędziszowie Małopolskim
SDBC w Gimnazjum w Sędziszowie Małopolskim odbył się 15 listopada 2016r. Kolejność i przebieg zdarzeń została wcześniej ustalona z Dyrektorem szkoły a była podyktowana planem pracy i warunkami lokalowymi placówki. Spotkanie na auli odbyło się w 3 częściach: najpierw wszystkie klasy pierwsze, potem wszystkie drugie i na koniec wszystkie klasy trzecie. Tematy warsztatów dla kl. 1, 2 i 3 gimnazjum zostały wybrane przez Panią Dyrektor w porozumieniu ze Szkolnym Mentorem Cyberbezpieczeństwa i pedagogiem szkolnym. Dobrali oni zagadnienia dla klas, w których zdiagnozowano cyberzagrożenia. W szkole wisiały małe plakaty informujące o SDBC. Podczas spotkania na auli szkołę odwiedziły lokalne media (Telewizja Sędziszów Małopolski i Tygodnik „Reporter”).
Przebieg SDBC:
- Warsztaty przeprowadzone podczas lekcji w 3 różnych klasach (3 x 45 min), z udziałem uczniów i uczennic klasy i 1 nauczyciela na każdym warsztacie, w klasie 3 również Dyrektora: • Klasa 1 – „Bezpieczeństwo w kontakcie z innymi użytkownikami” Uczniowie kl. 1 szukali odpowiedzi na pytanie kluczowe: Jak nie dać się złowić? Młodzież obejrzała film dotyczący tematu, pracowała w grupach i szukała metod, którymi ktoś mógłby chcieć wyłudzić od nich dane/informacje. Kilka osób w klasie miało na to swoje pomysły, inni potrzebowali wsparcia, ale wnioski były podobne, że trzeba mieć ograniczone zaufanie do osób, z którymi kontaktują się w Internecie. • Klasa 3 – „Seksting i granice własnej prywatności” Uczniowie kl. 3 szukali odpowiedzi na pytanie kluczowe: Kiedy powstrzymać się przed kliknięciem „Wyślij”? Młodzież obejrzała film dotyczący tematu i pracowała w duetach. Uczniowie wygenerowali dużo pomysłów co do tego, kto, co i dlaczego może upublicznić. Natomiast mieli kłopot z określeniem, właściwych zachowań w sytuacji, gdy ktoś ujawni czyjeś prywatne zdjęcie. • Klasa 2 – „Wiarygodność w sieci” Uczniowie kl. 2 szukali odpowiedzi na pytanie kluczowe: Jakim źródłom można wierzyć? Młodzież obejrzała film dotyczący tematu. Uczniowie wykazali się dużą znajomością portali o niskiej wiarygodności, przyznając, że z nich korzystają. Wspólnie z edukatorem ustalili, jakie są kryteria wiarygodności.
- Spotkanie Edukatora z uczniami, uczennicami, nauczycielami i nauczycielkami Szkoły, w ramach tzw. „apelu” (3x45 min), podczas którego Edukator : o zaprezentował otrzymany od Stowarzyszenia film nt. cyberzagrożeń przeznaczony dla uczniów i uczennic, o przedstawił podstawowe problemy dotyczące cyberbezpieczeństwa wśród uczniów i uczennic oraz informacje o miejscach świadczących pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń, o zaprezentował główne założenia i cele projektu a także organizowany przez Stowarzyszenie konkurs dla Szkół pt. „Jesteśmy cyfrowobezpieczni!”. Mimo dużej ilości uczniów znalazło się kilka odważnych uczniów/uczennic, także nauczycieli którzy/które skomentowali/skomentowały film i opowiadały o swoich doświadczeniach z cyberzagrożeniami. Szczególne ożywienie wywoływało pytanie o to, na jakie numery sms-y są najdroższe. Pani vicedyrektor zwracała też uwagę uczniów na plakat „Czy jesteś cyfrowobezpieczny?”
- Spotkania Edukatora z dyrektorem Szkoły (45 min.), podczas którego Edukator: przedstawił ofertę wsparcia zadania publicznego oferowanego dla dyrekcji, nauczycieli, nauczycielek, uczniów, uczennic i rodziców uczniów szkoły, zaprosił szkołę do udziału i systemowej realizacji działań w organizowanym przez Stowarzyszenie w ramach zadania publicznego konkursie dla szkół pt. „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!” i innych, planowanych w danym roku szkolnym wydarzeniach. zapytał Dyrektora o sugestie dla siebie w związku z organizacją SDBC. Pani Dyrektor podziękowała za prowadzenie SDBC, opowiedziała o różnych działaniach, jakie szkoła już podejmowała i podejmuje, by chronić uczniów przed cyberzagrożeniami i budować ich świadomość na ten temat. Jest zwolenniczką nowoczesnych narzędzi, ale zauważyła też, że przed szkołą stoi zadanie uświadomienia rodzicom wszystkich zagrożeń związanych z cyberprzestrzenią i nową technologią. 4. Spotkania Edukatora z dyrekcją Szkoły, nauczycielami i innymi pracownikami Szkoły (ok. 60 min), podczas którego Edukator przedstawił tematykę cyberzagrożeń występującą wśród uczniów i uczennic oraz sposoby ich zapobiegania, w tym w szczególności poprzez: prezentację otrzymanego od Stowarzyszenia filmu nt. cyberzagrożeń przeznaczonego dla rodziców, prezentację zasobów edukacyjnych strony www.cyfrowobezpieczni.pl w tym kursu e-learningowego, przedstawienie uczestnikom spotkania scenariusza spotkania nauczyciela z rodzicami wraz z prezentacją oraz broszury przeznaczonej dla rodziców, otrzymanych od Stowarzyszenia, dotyczących cyberbezpieczeństwa uczniów i uczennic, przeprowadzenie instruktażu dla nauczycieli w zakresie przeprowadzenia części „wywiadówki” na temat cyberzagrożeń uczniów i ważnej roli rodziców w ochronie dzieci przed nimi, przekazanie otrzymanych od Stowarzyszenia broszur nt. cyberbezpieczeństwa adresowanych dla rodziców (100 egz.); broszur nt. cyberbezpieczeństwa adresowanych dla nauczycieli (10 egz.); filmu dla uczniów i nauczycieli (1 egz.); filmu dla rodziców (1 egz.).
To było wymagające, pod względem organizacyjnym, przedsięwzięcie. Dziękuję Dyrekcji, Mentorowi, Nauczycielom i Uczniom Gimnazjum w Sędziszowie Małopolskim za nieocenioną pomoc i współpracę.
Elżbieta Orzech (edukator)
- AUTOR ZDJĘĆ
- A. Bożek, E. Orzech