- OPUBLIKOWANO
- 04 grudnia 2016
Trzebinia - Zespół Szkół Techniczno-Usługowych - SDBC
Zgodnie z wcześniejszym planem, przy wydatnej pomocy Szkolnego Mentora Cyberbezpieczeństwa - pana Piotra Brzózki - w dniu 28 listopada 2016 roku w Zespole Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini przeprowadzono Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego.
W trakcie spotkania edukatora z uczniami i nauczycielami Szkoły, w ramach spotkania w auli, zaprezentowane zostały na wstępie główne założenia i cele projektu, a poprzez wskazanie szeroko rozumianych korzyści zachęcono wszystkich obecnych do uczestnictwa w konkursie dla Szkół pt. "Jesteśmy cyfrowobezpieczni". Z filmoteki Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" zaprezentowany został film dedykowany dla szkół ponadgimnazjalnych pt. " Film dla uczniów - Final". Po filmie zaakcentowano główne przesłania filmu. Kolejnym elementem spotkania w auli było przedstawienie - na bazie materiałów Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" - zagrożeń, z którymi mogą spotkać się dzieci i młodzież podczas wykorzystywania nowoczesnych technologii cyfrowych, wykazując dużą dbałość o podkreślenie niepodważalnych pozytywów, szans w tym zakresie. W tej części SDBC nie było dyskusji z młodzieżą.
Warsztaty w trzech klasach – 2a, 1b, 1a Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych – przebiegały generalnie według jednakowego scenariusza rekomendowanego przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” przy wykorzystaniu materiałów dostępnych na stronie Stowarzyszenia. Pre i post quiz nie wywołał większych wrażeń na uczniach i nie rodził według ogólnej oceny większych problemów. Jedno z pytań dotyczące pobierania piosenki do słuchania z serwisu Chomikuj wywołało w jednej z klas lekkie wątpliwości, jednak podczas krótkiej dyskusji jednoznacznie wskazano na prawidłową odpowiedz. Zaprezentowane filmy z filmoteki portalu cyfrowobezpeczni.pl cieszyły się dużym zainteresowaniem. Podejście prezentowania filmów – zgodnie z powiedzeniem, że jeden obraz zastępuje 1000 słów - w pełni potwierdza extraordynaryjne zainteresowanie uczniów. Po filmach wywiązała się w każdej z klas dyskusja, która oprócz podsumowania zaprezentowanych przesłań dotyczących właściwego zachowania się w sieci kierowana była na przedstawienie także innych zagrożeń, sposobów ich unikania, a także form uzyskania pomocy wobec zaistniałego problemu. Reasumując przebieg warsztatów w klasach Technikum pod kątem skuteczności przekazu i dotarcia z tematem do uczniów wyrażę opinię, że budowanie świadomości dotyczącej zasad bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii jest ze wszech miar zasadne. Wpojenie rutynowej dbałości i konsekwentnego przestrzegania zasad wymaga potraktowania tego jako ciągły proces, traktując to wyzwanie na tym etapie edukacyjnym - jako bardziej organizacyjne, a nie jako problem informatyczny.
Ostatnim elementem SDBC było spotkanie z Radą Pedagogiczną. Na wstępie krótko zdano relację i przekazano spostrzeżenia z odbytych warsztatów z uczniami. Następnie poruszono tematykę cyberzagrożeń poprzez bardziej ogólnie zakreśloną klasyfikację zagrożeń, motywy i podział intruzów. Wskazane zostały materiały występujące na portalu cyfrowobezpieczni.pl dotyczące standardów bezpieczeństwa w placówkach oświatowych. Główną osią tematyczną kolejnej części spotkania była szeroko rozumiana współpraca z rodzicami. Omówiono film, prezentację oraz broszury przeznaczone dla rodziców, a także rekomendacje dotyczące przeprowadzenia spotkania z rodzicami. Ostatnim elementem było przekazanie otrzymanych od Stowarzyszenia „Miast w Internecie” broszur nt. cyberbezpieczeństwa, plakatów i dwóch filmów na CD.
- AUTOR ZDJĘĆ
- Rafał Bebak