- OPUBLIKOWANO
- 03 października 2018
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Bukowskich w Buku
26 września 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Bukowskich w Buku odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego.
Pierwszym punktem harmonogramu było spotkanie Edukatora, Elżbiety Węgrzynowicz z wicedyrektor Szkoły panią Anną Krzemińską i panią Mentor Katarzyną Kleszcz, podczas którego zostały omówione szczegóły projektu Cyfrowobezpieczni.pl oraz wskazane tematy do omówienia podczas spotkań z uczniami.
Drugim punktem były dwa spotkania z klasami 1-3 w miejscowym kinie. Spotkania były dwa ze względu na ilość uczniów. Z klasami pierwszymi obejrzeliśmy film o zasadach bezpiecznego korzystania z urządzeń cyfrowych, a z klasami drugimi i trzecimi z o kontaktach z nieznajomymi w sieci. Po każdym filmie odbyła się krótka dyskusja o przedstawionych w filmach sytuacjach, zostały wskazane zagrożenia na jakie mogą natknąć się dzieci w sieci oraz sposoby radzenia sobie z nimi.
Trzecim punktem Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego były trzy warsztaty. Pierwszy z klasą czwartą. Na tym warsztacie omawialiśmy zasady nawiązywania znajomości w sieci. W kolejnych warsztatach brali udział uczniowie piątej i szóstej klasy. Z piątoklasistami rozmawialiśmy o przemocy w świecie realnym i wirtualnym. W klasie szóstej omawialiśmy prawa autorskie, też z pozycji uczniów, jako twórców publikujących w sieci. Podczas zajęć zostały wyświetlone odpowiednie filmy. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami dotyczącymi zagrożeń w Internecie, a także chętnie pracowali podczas zajęć. Przed i po warsztatach uczniowie wypełnili quiz sprawdzający wiedzę.
Czwartym punktem SDBC w Szkole było spotkanie z Radą Pedagogiczną. Zebranym nauczycielom został przedstawiony projekt Cyfrowobezpieczni.pl, strona internetowa Projektu, ze szczególnym uwzględnieniem biblioteki z materiałami edukacyjnymi oraz przedstawiono wagę kontynuacji działań na rzecz bezpiecznych zachowań uczniów w Internecie podczas zajęć szkolnych. Omówiono również zasady współpracy z rodzicami, jako ważny element działań na rzecz poprawienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci. Na koniec zostały przedstawione wnioski z warsztatów z uczniami.
Szkoła bardzo dobrze przygotowała się do SDBC, wcześniej uczniowie zostali wprowadzeni w tematykę bezpieczeństwa w sieci.
Elżbieta Węgrzynowicz
- AUTOR ZDJĘĆ
- Elżbieta Węgrzynowicz