- OPUBLIKOWANO
- 24 października 2018
Śmiary Cyfrowobezpieczne
24 października Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Szkole Podstawowej w Śmiarach przebiegł wg następującego harmonogramu.
10.30-10.45 Spotkanie edukatora i mentora z dyrektorem p. Katarzyną Wielgórską.
10.45-11.30 Modzież z klas 7-8 i 3 gimnazjum spotkała się na apelu. Edukator przybliżył zgromadzonym założenia i cele projektu. Zgromadzeni zastanawiali się czy zagrożenia wirtualnego świata są realne. Omówili też zalety korzystania z internetu. Apel zakończył się filmem na podsumowanie.
11.45- 14.15 Warsztaty dla klas 7 , 8 i 3 gimnazjum.
W czasie warsztatów uczestnicy obejrzeli filmy ze strony projektu. Dyskutowali jak ustrzec się zagrożeń w internecie, jak nie stać się przypadkowym sprawcą cyberprzemocy. Dowiedzieli się, jak odróżnić fake news od faktu, co to jest FOMO i fonoholizm, czy muszą już przeprowadzić detoks od urządzeń elektronicznych. Dlaczego nie warto brać udziału w challengach, jak nie narażać się na hejt, jak kształtować wizerunek w sieci? Szczególną aktywnością wykazała się klasa ósma, która w czasie dramy pokazała, jak anonimowość wpływa na agresywne zachowania i jakie działania należy podjąć, aby przerwać tę spiralę agresji.
14.30-15.15 Spotkanie z nauczycielami i dyrektorem szkoły.
W czasie spotkania edukator omówił projekt Cyfrowobezpieczni. Podał informacje o procedurach bezpieczeństwa cyfrowego zamieszczonych na stronie projektu. Omówił kurs e-learningowy oraz jak zdobyć certyfikat. Zapoznał z zagrożeniami cyfrowymi, które należy omówić na zebraniu z rodzicami. Pokazał materiały na zebranie ze strony projektu i wyświetlił filmy.
Przekazał materiały projektowe p. Beacie Starczewskiej-Kazimierczuk:
10 plakatów, 10 poradników dla nauczyciela, 100 broszur na zebranie z rodzicami, 2 CD-romy z fimami dla nauczycieli i dla rodziców.
- AUTOR ZDJĘĆ
- K. Branicka-Karczmarczyk