- OPUBLIKOWANO
- 23 września 2018
Publiczna Szkoła Podstawowa w Czyżówce
Zgodnie z wcześniejszym planem, przy wydatnej pomocy pani Dyrektor Joanny Jedynak-Dąbek - w dniu 20 września 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowowej w Czyżówce przeprowadzono Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. Przygotowanie i uaktywnienie sprzętu umożliwiającego między innymi prezentację filmu oraz nagłośnienie sali odbyło się w godzinach od 8.30 do 9.00.
Podczas spotkania z Dyrektorem Szkoły - z panią Joanną Jedynak_Dabek - przedstawiony został zakres wsparcia zadania publicznego oraz omówiono zasygnalizowaną ze strony pani Dyrektor obserwację o zainteresowaniu młodzieży lalką Momo. Zadeklarowana została także pomoc ze strony edukatora dla ewentualnych potrzeb w przyszłości.
W trakcie spotkania edukatora z uczniami, uczennicami, nauczycielami i nauczycielkami Szkoły w ramach tzw. "szkolnego apelu" na sali zaprezentowane zostały na wstępie główne założenia i cele projektu. Z filmoteki Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" zaprezentowany został film pt. "Ergonomia korzystania z urządzeń cyfrowych”. Po filmie zaakcentowano główne przesłanie filmu. Kolejnym elementem apelu było przedstawienie - na bazie materiałów Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" - cech świata wirtualnego pozwalającego zrozumieć specyfikę zagrożeń, z którymi mogą spotkać się dzieci i młodzież podczas wykorzystywania nowoczesnych technologii cyfrowych. Wykazywano dużą dbałość o podkreślenie niepodważalnych pozytywów, szans w tym zakresie. Wskazano także na odmienność podejścia do wirtualnego świata cyfrowego przez tzw. „cyfrowych tubylców” i „cyfrowych imigrantów”.
Warsztaty z udziałem klas Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki – przebiegały generalnie według jednakowego scenariusza rekomendowanego przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” przy wykorzystaniu materiałów dostępnych na stronie Stowarzyszenia. Pre i post quiz nie wywołał większych wrażeń na uczniach i nie rodził według ogólnej oceny większych problemów. Na każdym z warsztatów, oprócz omówienia i dyskusji na temat poszczególnych kategorii zagrożeń, zaprezentowany został filmy z filmoteki SMW. Filmy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Pewien niedosyt budziła długość filmu, która według uczniów była zbyt krótka. Takie podejście oraz zaobserwowanego zaangażowania upoważnia do wyciągnięcia wniosku o bardzo pozytywnym odbiorze filmów z filmoteki Stowarzyszenia. Po filmach wywiązała się w każdej z klas dyskusja, która oprócz podsumowania zaprezentowanych przesłań dotyczących właściwego zachowania się w sieci, kierowana była na przedstawienie także innych zagrożeń, sposobów ich unikania, a także form uzyskania pomocy wobec zaistniałego problemu. Reasumując przebieg warsztatów w klasach szkoły podstawowej pod kątem skuteczności przekazu i dotarcia z tematem stosowania bezpiecznych zasad wykorzystywania nowoczesnych technologii wyrażę opinię, iż temat generalnie jest bardzo lotny. Tym bardziej, że jest on koherentny z ogólnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży cyfrowym światem, stanowi de facto logiczne jego dopełnienie. Wpojenie rutynowej dbałości i konsekwentnego przestrzegania zasad wymaga jednak ciągłego zwracania uwagi i traktowania tego jako proces, a nie jako stan – tym bardziej wśród dzieci i młodzieży na tym etapie okresu edukacyjnego w myśl przysłowia - czym skorupka za młodu nasiąknie, tym później trąci.
Ostatnim elementem SDBC było spotkanie z Radą Pedagogiczną. Na wstępie krótko zdano relację i przekazano spostrzeżenia z odbytych warsztatów z uczniami, które ze względu na zachowanie młodzieży, jej aktywność podczas warsztatów wzbudziły bardzo pozytywne wrażenie. Kolejną, główną częścią spotkania była tematyka szeroko rozumianej współpraca z rodzicami. Zaprezentowano film, prezentację oraz broszury przeznaczone dla rodziców, a także rekomendacje dotyczące przeprowadzenia spotkania z rodzicami. Na bazie specjalnie przygotowanej prezentacji dla Rady Pedagogicznej poruszono tematykę cyberzagrożeń poprzez bardziej ogólnie zakreśloną klasyfikację zagrożeń, motywy i podział intruzów. Wskazane i krótko omówione zostały także materiały występujące na portalu cyfrowobezpieczni.pl dotyczące standardów bezpieczeństwa w placówkach oświatowych. Zawartość merytoryczną tych materiałów uznano za bardzo praktyczną. Ostatnim elementem było przekazanie otrzymanych od Stowarzyszenia „Miast w Internecie” broszur nt. cyberbezpieczeństwa, plakatów i dwóch filmów na CD.
- AUTOR ZDJĘĆ
- Rafał Bebak