- OPUBLIKOWANO
- 28 lutego 2017
wydarzenie, poświęcone bezpiecznemu korzystania z Internetu w szkole.
W tym dniu nauczyciel informatyki podczas zajęć uświadamiał młodzież o zagrożeniach związanych z niewłaściwym używaniem Internetu. Nauczyciel mówił o zachowaniach, które są dopuszczalne w sieci i zakazane w sieci i jak ważne jest kreowanie swojego wizerunku w sieci oraz na czym polega przeglądanie stron WWW w trybie prywatnym
Uczniowie III klasy teleinformatyki na holu szkoły przygotowali dla uczniów klas pierwszych: logistycznych, budowlanych, geodezyjnych pokazy i pogadanki na temat tego, jak łatwo można złamać słabe hasło, czym charakteryzuje się silne hasło w jaki sposób powinno się przechowywać logi, mówili o technologii uwierzytelniania dostępu do danych, o szyfrowaniu danych i rodzajach szyfrowania danych, Uczniowie wyjaśnili uczniom pojęcie socjotechnik. Uczniowie napisali program w Linuksie, który potrafi złamać hasło, pokazali jak łatwo można podglądać pomieszczenie przez kamerę w laptopie. (Uświadamiali o tym, że dla bezpieczeństwa należy zaklejać kamerę taśmą).
Podczas tego dnia w całym budynku szkoły (na gazetkach, na ścianach) rozmieszczone zostały kartki zawierające definicje najważniejszych pojęć związanych z bezpieczeństwem w Internecie. (np. Co to jest wirus, robak, trojan, program antywirusowy, rootkit, spam, malware, hashowanie, spyware, adware, phishing, socjotechnik, itp).
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego przypadł w szkole na wiosenne dni chętniej skłaniające do mniejszych kontaktów przez IT ale nie eliminujących . O temacie cyberbrzpieczeństwa mówi się bardzo dużo, ale rzeczowych informacji przekazanych przez specjalistę nigdy za wiele …
Edukatorem w ramach realizowanego projektu cyfrowobezpieczni.pl był Grzegorz Kozłowski, który poprowadziła w naszej szkole cykl szkoleń i warsztatów dla SP .
Szkolnym mentorem bezpieczeństwa cyfrowego w ZSP K.Bysiewicz – służący radą i pomocą w tym zakresie (preferowany kontakt przez dziennik elektroniczny).