- OPUBLIKOWANO
- 22 marca 2016
"Cyberprzemoc- zagrożenia w internecie" szkolenie RP
Pierwszym etapem Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego było spotkanie z mentorem szkoły przed prowadzeniem poszczególnych etapów SDBC. Doprecyzowaliśmy poszczególne elementy organizacyjne wydarzenia. Ustaliliśmy ostateczny harmonogram poszczególnych etapów naszego działania.
Spotkanie z Dyrekcją szkoły odbyło się w gabinecie . Podczas rozmowy zaproszono szkołę do udziału w programie i organizowanych wydarzeniach w szczególności do wzięcia udziału w konkursie: pn. "Jesteśmy cyfrowobezpieczni". Omówiono problemy, które dotykają szkołę w zakresie zagrożeń płynących z Internetu. Edukator opowiedział o głównych celach i założeniach projektu oraz zaprosił uczestników do udziału w konkursie.
Na Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w szkole złożyły się:
- Spotkanie z mentorem w szkole;
- Spotkanie z Dyrekcją Szkoły;
- Spotkanie w auli dla uczniów, uczennic, nauczycieli oraz pracowników szkoły;
- 3 zajęcia warsztatowe dla uczniów klas ze szkoły podstawowej;
- Spotkanie z nauczycielami szkoły (rada pedagogiczna).
Następnie odbyło się spotkanie w auli dla uczniów, uczennic, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Przedstawiono uczniom podstawowe informacje dotyczące cyberbezpieczeństwa. Przedstawiono film ilustrujący przedmiotowe zagrożenia. Podczas prezentacji przedstawiono założenia projektu jak również zaproszono wszystkich uczniów do wzięcia udziału w organizowanym przez stowarzyszenie konkursie. Po zakończeniu prezentacji uczniowie wraz z nauczycielami zostali zaproszeni do uczestnictwa w panelach edukacyjnych.
Zajęcia były prowadzone w formie warsztatów, odbywających się w ramach trzech lekcji. Wszystkie działania realizowane były w oparciu o scenariusze zajęć dla edukatorów i nauczycieli, z uwzględnieniem stosownego materiału filmowego. Uczniowie rozwiązywali też pretest i test wiedzy.
Następnie odbyło się spotkanie z nauczycielami szkoły. Zaprezentowana została prezentacja dla rodziców. Przekazane zostały na ręce mentora wszelkie materiały dla nauczycieli i rodziców, w tym wskazany został film nt. cyberzagrożeń przeznaczony dla rodziców. Zostały przekazane informacje i możliwości wsparcia w ramach projektu Cyfrowobezpieczni.pl oraz konkursu pt.: Jesteśmy Cyfrobezpieczni!". W trakcie spotkania zostały poruszone zagadnienia dotycząc między innymi praw autorskich w Internecie jak również możliwości pozyskiwania z legalnych źródeł materiałów do prowadzenia lekcji z uczeniami. Nauczyciele wskazali swoje uwagi dotyczące w szczególności problemów z cyberzagrożeniami, które zostały zaobserwowane wśród uczniów.
Podczas spotkania kadra pedagogiczna została zapoznana ze skalą zjawiska tzw. cyberprzemocy, jej rodzajami, formami. Wspólnie zastanawialiśmy się nad skutkami tej formy agresji dla osób będących jej ofiarami. Omówiona została sprawa odpowiedzialności karnej, sposobu zabezpieczania dowodów, instytucji i portali świadczących pomoc.
Szkolenie zostało zorganizowane w dwóch częściach, w marcu i czerwcu 2016 roku. Przeprowadził je p. T. Trawiński z InterDan Academy z Bydgoszczy. Podczas szkolenia prowadzący poruszył tematykę przestępczości w Internecie oraz kreowania wizerunku za pomocą portali społecznościowych.
Wspólnie zgodziliśmy się, że najważniejsza jest profilaktyka tego typu zachowań, która powinna dotyczyć naszej młodzieży, w postaci podjęcia odpowiednich działań wychowawczych.