- OPUBLIKOWANO
- 25 maja 2017
SDBC w Gimnazjum nr 3 i. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Myślenicach
To, że kształtowanie właściwych postaw młodzieży związanych z cyfrowym bezpieczeństwem jest koniecznością, nie trzeba nikogo przekonywać. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów, nauczycieli i rodziców w Gimnazjum nr 3 w Myślenicach 18 maja 2017 r. obchodzono Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego.
SDBC zapoczątkowany był spotkaniem Edukatora z Panem Dyrektorem Stanisławem Stożkiem, na którym zostały przekazane materiały promujące projekt. Rozmawiano na temat wykorzystywania narzędzi cyfrowych w pracy szkoły. Przedstawiony został plan uroczystości, niezbędne informacje dotyczące projektu Cyfrowobezpieczni.pl. Szkoła została zaproszona do udziału w konkursie “Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!”.
Kolejnym punktem programu był apel otwierający SDBC w auli szkolnej, w której wzięli udział uczniowie i nauczyciele. Podczas spotkania przedstawiono główne cele projektu, podkreślając jego ogólnopolski charakter ukierunkowany na edukację dot. cyfrowego bezpieczeństwa. Młodzież zobaczyła film edukacyjny, a następnie została zachęcona do wzięcia udziału w konkursie „Jesteśmy cyfrowo bezpieczni!”.
Po apelu w auli przeprowadzone zostały 3 warsztaty z uczniami klas pierwszych, podczas których poruszono tematykę radzenia sobie w różnych sytuacjach dotyczących cyberprzemocy oraz bezpieczeństwa w kontakcie z innymi użytkownikami Internetu. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusjach, wymieniali się ciekawymi, czasem zaskakującymi spostrzeżeniami, odgrywali scenki, oglądali filmy, pracowali w grupach, a także rozwiązywali quiz.
Po zajęciach z młodzieżą miało miejsce spotkanie z Radą Pedagogiczną, podczas którego przedstawiono stronę internetową projektu Cyfrowobezpieczni.pl. Zwrócono uwagę na bogaty pakiet edukacyjny pomocny w pracy nauczyciela nie tylko z uczniami, ale również dot. pedagogizacji rodziców (m.in.: scenariusze lekcji, filmy instruktażowe dostosowane do wieku uczniów, audycje radiowe, broszury itp.). Szczególną uwagę skierowano na materiały dotyczące przeprowadzenia wywiadówki na temat cyberzagrożeń młodzieży niezbędnej roli rodziców w ochronie dzieci przed nimi. Nauczyciele zachęceni zostali do wzięcia udziału w kursie e-learningowym.
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego chociaż się zakończył, to…oby został w nas bardzo długo. I to jak najdłużej. Bądźmy zawsze bezpieczni w sieci. Tego życzę uczniom, nauczycielom i rodzicom oraz wszystkim użytkownikom sieci.
Edukator: Małgorzata Cichoń