- OPUBLIKOWANO
- 11 stycznia 2017
O konwencie w Warszawie – wywiad.
W Warszawie odbył się konwent o projekcie „Cyfrowobezpieczni”. Na konwencie była nasza nauczycielka informatyki Regina Karwicka-Szkoda.
Czego dowiedziała się Pani na spotkaniu w Warszawie?
Konwent był ogólnopolskim spotkaniem osób zaangażowanych w projekt Cyfrowobezpieczni. Jest projektem skierowanym do uczniów, nauczycieli i rodziców. Na Konwencie podsumowano to co udało się zrealizować w ramach projektu oraz nagrodzono szkoły najaktywniejsze. Omówione zostały również dalsze działania projektowe. Dla uczestników przygotowano szereg warsztatów i wykładów. Były one bazą wiedzy dla nas jak również zwróceniem uwagi na nowe zagadnienia jakie pojawiają się wokół tematu.
Czy poznała tam Pani interesujących ludzi?
Na Konwent przybyli nauczyciele i dyrektorzy z różnych rejonów Polski. Podczas spotkań mieliśmy okazję wymienić się swoimi spostrzeżeniami na temat tego jak polskie szkoły radzą sobie w zakresie tematyki ochrony bezpieczeństwa cyfrowego swoich uczniów. Nieocenione były spotkania z specjalistami zajmującymi się tą problematyką. Pozwoliło na szersze spojrzenie na zagadnienie nie tylko w kontekście szkoły ale również zjawiska społecznego i wyzwań technologicznych.
Jak przebiegało całe wydarzenie?
Oficjalnego otwarcia Konwent dokonał Krzysztof Głomb – prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”. Podczas pierwszego dnia Konwentu odbyła się ceremonia wręczenia dyplomów i nagród dla zwycięskich szkół konkursu „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni.pl”. Zaprezentowano również wyniki dotychczasowych działań projektowych. Następnie odbył się cykl spotkań i warsztatów w tematyce Cyberbezpieczeństwa. Drugi dzień Konwentu został podzielony na dwa bloki. W pierwszym odbyły się trzy równoległe warsztaty, skierowane do różnych odbiorców – dyrektorów szkół i nauczycieli, rodziców oraz Edukatorów działających w ramach projektu. Ci ostatni w trakcie swojego spotkania dzielili się dotychczasowymi doświadczeniami oraz zdobywali wiedzę na temat tego, jak najlepiej zaplanować, przeprowadzić oraz raportować działania zrealizowane w ramach Szkolnych Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego. Na drugim z warsztatów odbyła się prezentacja dobrych praktyk na rzecz bezpieczeństwa cyfrowego, zrealizowanych dotychczas w szkołach uczestniczących w projekcie Cyfrowobezpieczni.pl.
Co najbardziej się pani podobało?
Formuła spotkania. Warsztaty i debaty. Spotkanie specjalistów i osób zainteresowanych bezpieczeństwem w sieci. Wymiana doświadczeń i pomysłów, które mogą być inspiracją do naszych działań.
Jakie korzyści ma szkoła z projektu?
Przystąpienie szkoły do projektu jest związane z przeprowadzeniem szeregu działań m.in. organizacją Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego podczas którego uczniowie będą mieli okazję nie tylko dowiedzieć się na temat bezpieczeństwa ale również będą przygotowywać projekty, które zaprezentują lub zrealizują. Dla Uczniów, Rady Pedagogicznej i Rodziców przeprowadzone zostaną bezpłatne warsztaty z Edukatorem projektu. Mamy nadzieję , że działania pozwolą na zwiększanie świadomości dzieci, młodzieży, ich rodziców oraz pracowników oświaty na temat odpowiedzialnych oraz bezpiecznych postaw i zachowań w Internecie.
Informacje z bloga
http://cbsp3.ct8.pl/2016/12/20/pani-regina-karwicka-o-konwencie-w-warszawie-wywiad/