- WYDARZENIE ARCHIWALNE
- GODZINA
- 08:30 - 14:30
- TERMINY WYDARZENIA
- 22/05/2018
- KATEGORIA
- Szkolne Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego
SDBC w Szkole Podstawowej im. Wspólnoty Polskiej w Zabłudowie /woj.podlaskie/
21 i 22 maja 2018 r. w szkole położonej w małej podlaskiej miejscowości spotkaliśmy się z uczniami i nauczycielami aby porozmawiać o cyberbezpieczeństwie.
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Szkole Podstawowej w Zabłudowie /powiat białostocki/ odbył się w dwóch etapach. Po spotkaniu Edukatora z dyrektorem szkoły, na którym przedstawił ofertę wsparcia zadania publicznego oferowanego dla dyrekcji, nauczycieli, uczniów i rodziców oraz poinformował o konkursie dla szkół pt. „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!” odbyło się spotkanie z nauczycielami 21 maja b.r. Była to zapowiedziana wcześniej przez dyrektora szkoły Rada Pedagogiczna, do której Edukator dostosował się. Edukator zaprezentował nauczycielom główne założenia i cele projektu oraz przekazał otrzymane od Stowarzyszenia broszury nt. cyberbezpieczeństwa adresowane dla rodziców, nauczycieli, a także plakaty, które zostały rozwieszone w szkole, płytę z filmem na temat cyberzagrożeń i sposobów im zapobiegania przeznaczony dla uczniów i uczennic oraz płytę z filmem na temat cyberzagrożeń adresowanym do rodziców. Takie spotkanie to wskazówka, jak nauczyciele mają przeprowadzić zebrania z rodzicami na temat cyberzagrożeń i ważnej roli rodziców w ochronie dzieci przed nimi. Spotkanie zostało poszerzone o inne materiały związane z cyberbezpieczeństwem. Edukator zachęcał nauczycieli – wychowawców do wykorzystania podczas godzin wychowawczych filmów i scenariuszy lekcji dostępnych na portalu cyfrowobezpieczni.pl.
Następnym punktem SDBC w dniu 22.05.2018 r. było spotkanie edukatora z uczniami klas V i VI gdzie w oparciu o wybrany z platformy edukacyjnej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, film „Gdzie jest Mimi?” rozpatrywaliśmy powstałą sytuację z perspektywy ofiary, świadków oraz sprawcy cyberprzemocy. Edukator przedstawił podstawowe problemy dotyczące cyberbezpieczeństwa pojawiające się wśród uczniów oraz informacje o miejscach świadczących pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń. Na koniec ułożyliśmy wspólnie krzyżówkę, której hasłem przewodnim było słowo „CYFROWOBEZPIECZNI”.
Warsztaty według scenariusza „Bezpieczeństwo w kontakcie z innymi” odbyły się w klasieIV. Koncentrowaliśmy się się na przećwiczeniu przez uczniów reakcji na szereg różnych zagrożeń związanych z kontaktem z obcymi ludźmi w Internecie. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym, dzieci rozwiązywały w grupie zadania przekazane przez nauczyciela.
W klasie III zostały przeprowadzone zajęcia nt. bezpieczeństwa własnego wizerunku. Obejrzeliśmy kreskówkę z serii „Owce w sieci” z platformy edukacyjnej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i ustaliliśmy na czym polega bezpieczeństwo naszego wizerunku. Jakie zdjęcia możemy bezpiecznie zamieszczać na portalach społecznościowych? Towarzyszyła nam maskotka „Owieczka” , która na naszych zajęciach w przeciwieństwie do filmu, była w kożuszku ! Zajęcia rozpoczęły i zakończyły się przeprowadzeniem quizów sprawdzających wiedzę uczniów i uczennic.
Warsztaty z najmłodszymi – czyli z uczniami klasy I i II opierały się na pedagogice zabawy jako metodzie pracy z grupą pobudzającej do aktywności. Poprzez zabawę „pajęcza sieć” dzieci utrwalały poznane wcześniej zasady bezpiecznego internauty.
- MIEJSCE WYDARZENIA
- Zabłudów, Szkoła Podstawowa im. Wspólnoty Polskiej w Zabłudowie
- ADRES
- Zabłudów, Białostoczek 8