- OPUBLIKOWANO
- 22 marca 2016
Spotkanie regionalne w Szczecinie
Współpraca Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” z Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli ma swoją wieloletnią historię. Tym razem Centrum było miejscem ważnej i ciekawej dyskusji nt. cyfrowego bezpieczeństwa uczniów zachodniopomorskich szkół. 22 marca dzięki uprzejmości dyrekcji Centrum oraz dobrej współpracy z Panią Magdaleną Zarębską – Kulisz, Zachodniopomorskim Kuratorem Oświaty, licznie zgromadzeni dyrektorzy i nauczyciele z regionu wzięli udział w regionalnym spotkaniu informacyjnym projektu Cyfrowobezpieczni.pl.
Na wstępie, zaproszonych gości powitała Pani Urszula Pańka, dyrektor ZCDN, deklarując daleko idącą współpracę w zakresie działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w zachodniopomorskich szkołach, poprzez wspieranie kadry pedagogicznej w ramach działań doradczych i szkoleniowych realizowanych przez ZCDN.
Następnie głos zabrała Pani Magdalena Zarębska-Kulesza, Zachodniopomorski Kurator Oświaty dokonując wprowadzenia w tematykę spotkania i jednocześnie jako nowo wybrany Kurator Oświaty zaprosiła wszystkie szkoły do aktywnego kontaktu i współpracy z kuratorium.
Po wprowadzeniu głos zabrał Artur Krawczyk - koordynator projektu Cyfrowobezpieczni.pl, który szczegółowo omówił zakres działań zaplanowanych w ramach jego realizacji, zwracając uwagę na istotną rolę dyrektorów szkół w podejmowaniu działań na rzecz zwiększenia świadomości na temat zasad bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu przez nauczycieli, uczniów, a także rodziców.
Doskonałym uzupełnieniem tematyki poruszanej podczas wystąpienia A. Krawczyka była prezentacja Waldemara Zaborskiego z Kuratorium Oświaty, zatytułowana „Bezpieczni w sieci i w świecie cyfrowym- rodzaje zagrożeń i profilaktyka”. W. Zaborski w syntetyczny sposób zaprezentował główne typy cyberzagrożeń, z którymi spotyka się młodzież w dzisiejszych czasach. Całość wystąpienia okraszona była licznymi przykładami z życia, które sądząc po reakcjach zgromadzonych, stanowiły podstawę do głębszej refleksji nt. tego w jakim otoczeniu uczą się i wychowują uczennice i uczniowie polskich szkół.
Po wystąpieniach przyszedł czas na dyskusję, w którą chętnie włączali się zgromadzeni w sali konferencyjnej ZCDN goście. W ramach dyskusji padły też deklaracje ze strony Pani Kurator Magdalena Zarębska-Kulesza dotyczące aktywnego włączenia się kuratorium w promocję działań projektu.
Dyskusja była też okazją do zadawania szczegółowych pytań nt. harmonogramu działań projektu, obowiązków szkół do niego zakwalifikowanych oraz roli edukatorów bezpieczeństwa cyfrowego, którzy zgodnie z założeniami zostaną wytypowani w każdej z 2200 placówek uczestniczących w projekcie.
Obok zamieszczamy kilka fotografii ze spotkania, które było kolejną okazją do przybliżenia dyrektorom i nauczycielom założeń największego w Polsce projektu związanego z bezpieczeństwem cyfrowym w szkołach. Jednocześnie serdecznie dziękujemy kierownictwu ZCDN za gościnność i bezpłatne udostępnienie sal do przeprowadzenia spotkania. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Pana Waldemara Zaborskiego, który koordynował przygotowanie i realizacje spotkania po stronie gospodarzy.